Edit
SUPPORT & DOWNLOAD

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  • 198 West 21th Street, Suite 748
  • New York, NY 918200
  • detheme@company.ninja
  • +1 78889 8298
FOLLOW US
PKN Orlen przejmie PGNiG Plan połączenia podpisany

PKN Orlen nie zamierza poprzestać na przejęciu Lotosu. Ciągle trwa proces fuzji z innym państwowym gigantem. Dla połączenia z PGNiG kluczowa może być data 28 września. Tego dnia ma odbyć się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy paliwowego koncernu.

Sąd zdecydował w sprawie uchwały o fuzji Orlenu z Lotosem. “Przynajmniej mamy spokojne sumienie”

W momencie przejęcia akcjonariusze Lotosu obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się, z dniem połączenia, akcjonariuszami tej spółki. PKN Orlen podpisał z PGNiG plan połączenia, który zakłada przejęcie gazowego giganta, polegające na przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje paliwowego koncernu przyznawane akcjonariuszom Brak bonusu od depozytu z wypłatą inwestora Globe PGNiG. PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejmuje kontrolę nad całą działalnością spółki wydobywczej KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. Udziały w pięciu złożach, na których Grupa ORLEN już prowadzi eksploatację.

Arabscy turyści mają problem z polskim prawem. Na Podhalu płacą słone mandaty

  1. Kolejna instalacja wydobywcza służąca do eksploatacji norweskich złóż Grupy ORLEN została podłączona do czystej energii wytwarzanej na lądzie.
  2. Do dnia ich wykluczenia z obrotu giełdowego, czyli do dnia wpisania połączenia z PKN Orlen do rejestru.
  3. Zielone światło dał przejęciu list intencyjny podpisany w lipcu 2020 pomiędzy Orlenem a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez Orlen nad PGNiG.

Zarząd PKN Orlen zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki w sprawie połączenia na 28 września. Orlen nie zamierza poprzestać na przejęciu Lotosu. Już 10 października w sprawie Wybór brokera TradeAllCrypto na podstawie opinii połączenia z Orlenem zdecydują akcjonariusze PGNiG — poinformowała w piątek gazowa spółka. Wśród przejmowanych udziałów jest między innymi 30-procentowy pakiet w złożu Gina Krog.

Nie stać nas na nonszalancję i brak odpowiedzialności za stan polskich gleb

10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z Orlenem, na co wcześniej zgodzili się akcjonariusze Orlenu. Ostatnim krokiem była decyzja Cytadela papierów wartościowych zatrudnia weterana Barclays sądu w sprawie rejestracji fuzji. Finalizacja transakcji planowana jest do końca roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony administracji norweskiej.

Kolejna spółka może zejść z warszawskiego parkietu. Będzie wezwanie

Warunek ma obowiązywać dopóki udział połączonego podmiotu w rynku magazynowania gazu w Polsce będzie wynosił powyżej 40 proc. Sprawa dotyczy włączenia PGNiG w struktury Orlenu. Fuzja ta formalnie miała miejsce 2 listopada 2022 r., kiedy to odpowiedni wniosek został przyjęty przez Krajowy Rejestr Sądowniczy. Należy też pamiętać, że przed blisko dwoma laty naftowy koncern podjął nie jedną, a dwie decyzje o poszerzeniu swojej grupy o inne państwowe firmy.

Udziałów w Rafinerii Gdańskiej, jakie nabył koncern Saudi Aramco. Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc.

Synergie koncernów dla rozwoju

Akwizycja KUFPEC przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. Przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię ORLEN zakładającą maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia rynku polskiego i pozostałych krajów regionu. Wszystkie produkujące złoża, a w przyszłości także Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski. Produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. Baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie.

Łącznie oddane głosy reprezentowały 85,83 proc. W czasie zgromadzenia przedstawiciel grupy akcjonariuszy zapowiedział zaskarżenie uchwały do sądu i wniosek o zabezpieczenie powództwa – wstrzymanie wejścia jej w życie do czasu rozpatrzenia sprawy. — PKN Orlen czeka już tylko na decyzję sądu w sprawie rejestracji procesu połączenia z Grupą Lotos. Teraz najważniejsze będzie jak najszybsze wdrażanie zidentyfikowanych synergii — poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. PKN Orlen przyspiesza z realizacją planów przejęć. Tydzień temu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu poparło połączenie z Lotosem.

W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu. Gaz pochodzący z norweskich złóż eksploatowanych przez PGNiG Upstream Norway zapełnia już około połowę całej zarezerwowanej przez ORLEN przepustowości gazociągu Baltic Pipe. Z kolei wspomniana  już firma Gas Storage Poland, objęta środkami zaradczymi, będzie pod nadzorem nowego inwestora. Proponowane połączenie podlega uchwałom walnych zgromadzeń Orlenu i PGNiG oraz innym warunkom opisanym w planie połączenia, w tym złożonym przez Orlen zawiadomieniu o późniejszej kontroli nad holdingiem Skarbu Państwa. UOKiK podkreślił, że istotą warunku jest także to, że nabywca Gas Storage Poland nie może prowadzić działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym, a ponadto musi zostać zaakceptowany przez Prezesa UOKiK.

PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dol. Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji. Dodatkowo cały proces podlegał nie tylko debacie pomiędzy ekspertami czy politykami, ale dwóch byłych akcjonariuszy Lotosu także skierowało wniosek do sądu, aby podważyć decyzję o fuzji obu firm. W tym zakresie na przestrzeni lat w przekazie medialnym temat ciągle żył. Negatywną ocenę Najwyższej Izby Kontroli, której zdaniem przy połączeniu obu firm Skarb Państwa mógł ponieść stratę finansową z uwagi na zaniżenie kwoty sprzedaży 30 proc.

Inwestorzy przyjęli wiadomość z dużym entuzjazmem. Kurs akcji PGNIG poszybował od rana ponad 10% w górę. Spółka od początku lipca zyskała 18 %.W ciągu ostatnich 52 tygodni akcje PGNiG wahały się od 5-7,5 zł. W chwili pisania tego tekstu akcje notowane są po cenie 6,75 zł.

ORLEN podpisał umowę sprzedaży udziałów w spółce Gas Storage Poland. Tym samym spełniony został warunek połączenia ORLEN i PGNiG wskazany przez Prezesa UOKiK. Zawarta umowa dotyczy zbycia wyłącznie operatora systemu magazynowania, natomiast same magazyny pozostają własnością Grupy ORLEN. Nabywcą udziałów jest należący do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego, spółka Gaz-System. Ich przejęcie wymaga jeszcze zgody Prezesa UOKiK na koncentrację. Transakcja jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.