Edit
SUPPORT & DOWNLOAD

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

  • 198 West 21th Street, Suite 748
  • New York, NY 918200
  • detheme@company.ninja
  • +1 78889 8298
FOLLOW US
Duże zmiany w Kodeksie pracy 2022 2023 Co się zmieni i kiedy? Infor.pl

MRPiPS pracuje nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy ws. Adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE; resort skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. Wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Zmiany w Kodeksie pracy na dużą skalę

Przemysław Chmielewski zgadza się także z Robertem Lisickim w kwestii tego, że każda organizacja wypracowała swój model pracy zdalnej lub hybrydowej. Opinię tę potwierdzają badania przeprowadzone przez Deloitte[i], w których czytamy, że 74% organizacji wdrożyło jasne zasady dotyczące pracy zdalnej lub hybrydowej. Tam, gdzie takich zasad nie wprowadzono, jest to postrzegane jako „brak pomysłu” na organizację pracy, prowadząc do ogólnie mniej pozytywnych doświadczeń pracowników. – Wdrażamy nasze rozwiązania, pozwalające pracownikom na pracę hybrydową od początku pandemii.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Zupełnie nowym przepisem jest długo wyczekiwana kwestia kontroli trzeźwości w pracy. Kontroli prewencyjnej przy założeniu, że będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracownika lub innych osób lub też ochrony mienia. Same warunki wprowadzenia kontroli trzeźwości nie będą zbyt wygórowane. Wystarczy, że pracodawca oceni, że kontrola jest niezbędna do ochrony zdrowia i mienia.

Zwrot w sprawie migracji w Polsce. “Zaproponowałem odwrócenie logiki”

W efekcie niektórzy już planują zwolnienia, o czym pisaliśmy w Business Insider. Zainteresowany zatrudniony ma składać wniosek o takie wolne. Przyczynę konieczności zapewnienia osobistej pomocy przez pracownika. Urlop ten – w przeciwieństwie do wypoczynkowego – ma być bezpłatny. Posłowie opozycji (Lewicy) zgłaszali poprawkę, która przewidywała odpłatność, ale posłowie PiS nie zgodzili się na taką zmianę. Praca zdalna była obecna dotychczas tylko w przepisach antycovidowych.

ważnych zmian nie tylko dla rodziców. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy

Nowelizacja kodeksu pracy uzyskała podpis prezydenta i zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od daty jej ogłoszenia w dzienniku ustaw. Nowe przepisy regulują szereg kwestii, pozostawiając pewną przestrzeń na ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, generując przy tym konieczność wdrożenia znacznej liczby dokumentów. Co ważne, zmiany dotyczące pracy zdalnej i uchylanej telepracy, wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, dając przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do nowych przepisów. Kolejne dodatkowe dwa dni wolnego będzie można zyskać, korzystając ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, czyli np. W razie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo katastrof, a także w przypadku uszkodzenia domu, wypadku dziecka w szkole, nagłej choroby członka rodziny itp. Czas zwolnienia – w przeciwieństwie do urlopu opiekuńczego – będzie płatny, ale w wysokości połowy przysługującego wynagrodzenia.

  1. W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – informuje Registradores de Espana.
  2. Początkowa wersja nowelizacji przewidywała, że ten dodatkowy wymiar przysługiwałby tylko tym rodzicom, którzy mają prawo do urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie zmian, czyli najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja.
  3. Nowe przepisy wprowadzają również sporo nowości, na które przygotować się muszą działy kadr.
  4. Raz w roku pracownik będzie mógł wnioskować do firmy np.
  5. Przerywał wypowiedź posłowi Konfederacji i nazwał obrady cyrkiem.

Warszawski sąd uznał, że firma, która narzuciła hostessie grafik, służbowy strój i sposób wykonywania obowiązków, w rzeczywistości zatrudniała ją na stałe, a nie na zleceniu. A to oznacza, że powinna zapewnić jej odpowiednią umowę. Pracodawcy mieli pół roku na dostosowanie się do przepisów znowelizowanego rozporządzenia ws. Bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Akta pracownicze będą musiały zawierać potwierdzenie, że zatrudniony został poinformowany o wprowadzeniu w firmie kontroli trzeźwości.

Będzie je można wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia. Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje duże zmiany w prawach i obowiązkach pracowników. Zawiera również wiele regulacji dotyczących pracy zdalnej.

Zasad zawierania umów o pracę, zwiększenia elastyczności pracy, możliwości wprowadzenia kontroli trzeźwości, wprowadzenia nowych dni wolnych.Najszybciej można się spodziewać nowych przepisów o pracy zdalnej. Pozostałe projekty nowych przepisów są na wcześniejszych etapach legislacyjnych, co oznacza, że mogą nie wejść w życie w 2022 roku.Wprowadzenie zmian będzie sporym wyzwaniem dla pracodawców. Pracodawcy powinni już dziś oszacować skalę wpływu zmian w prawie na ich organizacje.

Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników. Zgodnie ze zmianami umów o pracę pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Umożliwiają też kontrolę pracowników na obecność alkoholu w ich organizmach. Pracownicy zyskają też dodatkowe przerwy w trakcie dniówki.

Ustawa zakłada, że uwzględnienie wniosku o pracę zdalną będzie n obowiązkowe m.in. W przypadku pracownicy w ciąży, zatrudnionego wychowującego dziecko do ukończenia przez nie czwartego roku życia (chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj). Nowelizacja rozszerza też zakres informacji o warunkach zatrudnienia pracownika – w tym wysyłanego do pracy do państw UE lub trzecich i delegowanego – np. Pracownik będzie mógł skorzystać z drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli jego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, a także z trzeciej, co najmniej 15-minutowej przerwy – przy ponad 16-godzinnym wymiarze czasu pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tak zwanego work-life balance i tak zwaną dyrektywę rodzicielską.

Uproszczeniu zostały poddane regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Zatrudnienie obywateli Ukrainy jest wręcz banalne, bo wystarczy złożyć powiadomienie Singapur eksport spadł w sierpniu na 6 miesiąc z rzędu-Forex i to po zatrudnieniu pracownika. Wielkiej Szóstki (Białoruś, Armenia, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina), tu też zostały wprowadzone uproszczenia.

Zmiana wydaje się być bardzo niekorzystna dla pracodawców, ponieważ rozwiązywanie umów terminowych będzie utrudnione. Na nowych przepisach skorzystają pracownicy dzięki większej stabilności zatrudnienia. W przypadku odwołania się od zwolnienia na drodze sądowej, pracownik będzie mógł się domagać nie tylko odszkodowania, ale również przywrócenia do pracy. Potencjał procesowy zwolnionych osób zwiększy się, ponieważ będą one mogły zakwestionować powód wypowiedzenia umowy podany przez pracodawcę.

Ma za nie przysługiwać zasiłek w wysokości 70 proc. W trakcie prac w Sejmie posłowie opozycji proponowali podwyższenie tej stawki, ale rząd się na to nie zgodził, podkreślając, że jest ona i tak wyższa niż średnia odpłatność za cały okres urlopu rodzicielskiego (67,5 proc.). Co istotne prawo ojca do skorzystania z urlopu nie będzie zależeć od tego, czy ma je matka dziecka (czyli czy jest np. pracownicą lub prowadzi własną działalność i opłaca składkę chorobową). Zgodnie ze zmianami umów o pracę pracownik, który wykonywał pracę co najmniej sześć miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Obecnie zatrudnionym przysługuje jedna 15-minutowa przerwa, pod warunkiem że pracują w danej dobie co najmniej sześć godzin (pracujący na pełen etat w klasycznym systemie mają do przepracowania osiem godzin dziennie). Po zmianach zyskają drugi wolny kwadrans, jeśli w danym dniu mają do przepracowania więcej niż dziewięć godzin. Jeśli zaś ich dniówka przekracza 16 godzin, to będą mieć prawo do trzech 15-minutowych przerw. Tę zmianę wynegocjowały związki zawodowe i pracodawcy na forum Rady Dialogu Społecznego (ustawa ją wdraża). Wspomniane dwa dodatkowe miesiące będą płatne, ale nie w pełnej wysokości.

To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku – dodaje w środowym wydaniu “Puls Biznesu”. W sprawie mediów publicznych podstawowy komunikat jest taki, że się nie zatrzymamy, idziemy ścieżką wyznaczoną przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza – powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska. – Jeśli komuś wydaje się, że przyszła miła pani zamiast siepacza, jest w błędzie – dodała. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 7,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent – podał Główny Urząd Statystyczny.

Trzeba przy tym pamiętać o konieczności wprowadzenia zmian do regulaminu pracy i zapewniania metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Nowelizację Kodeksu pracy, która dostosowuje jej przepisy do dyrektyw unijnych tzw. Zmiany wejdą w życie po upływie 21 dni od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. Podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu. Oznacza to, że obecnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio 67,5 proc. Nowelizacja wprowadza także zapowiadane dodatkowe dwa dni wolne od pracy. Po wejściu w życie nowelizacji pracodawca będzie zobowiązany do uzasadniania wypowiedzeń umów na czas określony. Jeżeli pracownik jest w związku zawodowym, to wypowiedzenie takiej umowy będzie musiało być konsultowane ze związkiem.

Przykładem może być konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny. Omawiana nowelizacja przewiduje też wiele drobniejszych, szczegółowych zmian, które mają ułatwić zatrudnionym dostęp do rzetelnej informacji o warunkach zatrudnienia. O zasadach przechodzenia ze zmiany na zmianę (jeśli w firmie jest stosowana Opcje binarne strategii handlowej przez CCI RNP wskaźnik praca zmianowa) oraz o prawie pracownika do szkoleń, jeżeli pracodawca je zapewnia, w szczególności o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej pracodawcy. Rządzący coraz częściej mówią o wprowadzeniu do polskiego prawa czterodniowego tygodnia pracy. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje na gruncie obecnie obowiązujących przepisów.

Nawet osiem tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego mają dostać mamy wcześniaków i chorych noworodków – taką zmianę przepisów planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw to przede wszystkim wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dwóch dyrektyw – tzw. Work-life balance to przepisy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w Unii Europejskiej. W rządzie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie pensji minimalnych w Unii Europejskiej. Resort rodziny skłania się, by wartość referencyjna była określona jako 60 procent przeciętnego wynagrodzenia – przekazało biuro prasowe ministerstwa. Nowe przepisy przewidują wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące.

Będą też zmiany w arkuszach informacyjnych (np. o warunkach zatrudnienia). Co ważne – ułatwieniem dla pracodawców przy składaniu wniosków na pewno będzie możliwość składania ich w wersji elektronicznej. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc.